Достапни линкови

ЕУ: Изборите во Тунис поминаа со помали нерегуларности


Набљудувачите од Европската Унија соопштија дека изборите во Тунис се транспарентни и дека се регистрирани помали нерегуларности. Во соопштението на европската набљудувачка мисија е наведно дека се во главно се задоволни од спроведувањето на изборите. Исламската партија Енахда тврди дека освоила 40 остсто од гласовите. Во неделата жителите на Тунис избираа пратеници кои треба да го формираат првото Собрание и ќе има мандат од една година за да изгласаат нов Устав.
XS
SM
MD
LG