Достапни линкови

Србите во Косово нудат компромисно решение за КФОР и ЕУЛЕКС


Претставниците на локалните Срби во општините во северниот дел на Косово денеска соопштија дека повторно им понудиле на КФОР и ЕУЛЕКС компромисно решение според кое тие ќе можат слободно да се движат низ премините само доклку не превезуваат косовски цариници и полијаци. Тие сооопштија дека му испратиле писмо на командантот на КФОР Ерхард Древс со кое го повикуваат на нови разговори за да изнајдат заедничко решение на проблемот.
XS
SM
MD
LG