Достапни линкови

Деактивирана најмоќната нуклеарна бомба


Последната американска нуклеарна бомба од времето на студената војна денеска е целосно деактивирана по речиси половина век откако беше склопена. Компонентите од бомбата Б53 ќе бидат уништени во фабриката во Тексас. Прв пат бомбата беше склопена во 1962 година и е 600 пати помоќна од онаа што беше пуштена во Хирошима. САД почнаа со расклопување на бомбата во 1980 година.
XS
SM
MD
LG