Достапни линкови

Амнести - пациентите во Сирија се под тортура


Амнести Интернешенел соопшти дека во болниците во Сирија пациентите биле под тортура. Според Амнести, режимот на Претседателот Башар ал Асад ги претворил болниците во инструменти на репресија против демонстрантите.
Во извештајот објавен денеска се наведува дека повекето ранети лица решавале да не одат во болница поради причина што безбедносните сили имале „одврзани раце“ во болниците.
Од Март до сега, според ОН, во Сирија се убиени над 3 илјади демонстранти.
XS
SM
MD
LG