Достапни линкови

Рускиот и ерменскиот претседател изразија сочуство за жртвите во Турција


Рускиот претседател Дмитри Медведв и неговиот ерменски колега Серж Саркисијан кој е во посета на Москва во заеднички телефонски разговор упатиле до турскиот претседател Абдула Ѓул сочуство за стотиците жртви од земјотресот што го зафати источниот дел на Турција.
Кремљ соопшти дека Саркисијан се приклучил во разговорот на Медведев со Ѓул изразувајќи поддршка за случувањата. Односите меѓу Турција и Ерменија со години се во лоша состојба.
Саркисијан со Медведев разговарале за напорите да се реши конфликтот меѓу Ерманија и Азербејџан.
XS
SM
MD
LG