Достапни линкови

Викиликс ќе престане да објавува документи


Викиликс соопшти дека ќе престане да објавува документи затоа што ќе се фокусира на правење пари. Во соопштението е наведено дека останал без избор откако компаниите Виса, Мастеркард, Вестерн Унион и Пејпал ги блокираа сметките. Викиликс треба агресивно да почне со собирање пари за да може да бори против опонентите и блокадите е истакнато во соопштението. Компаниите со седиште во САД ги блокираа сметките на Викиликс минатата година, кога почна објавувањето на 250 илјади документи од американските амбасади.
XS
SM
MD
LG