Достапни линкови

Отворен нов случај против Тимошенко


Украинското јавно обнителство соопшти дека е отворен нов случај против поранешната премиерка Јулија Тимошенко. Во соопштението е наведено дека станува збор за истрагата која досега се водеше против Тимошенко за проневера на 3 милиони долари и затајување на данок во вредност од 2,5 милиони долари во времето кога била шеф на енергетската државна агенција пред 15 години.
Претходно Тимошенко беше осудена на 7 казна затвор поради обвиние дека ја злоупотребила сужбената должност. САД и ЕУ ја оценија пресудата како политички мотивирана.
XS
SM
MD
LG