Достапни линкови

Плевнелиев и Калфин во трка за претседател на Бугарија


Претседателските канидидати
Кандидатите на владејачката партија Граѓани за европски развој на Бугарија Росен Плевнелиев и на Бугарската социјалистичка партија Ивајло Калфин ќе се натпреваруваат во вториот круг на претседателските избори. Според податоците на Централната изборна комисија Плевнелиев освоил 39,67 отсто, а Калфин 29,75 проценти од гласовите на избирачите, додека за независниот кандидат Меглена Кунева гласале 14,09 отсто од граѓаните. Вториот круг од гласањето ќе се одржи на 30 октомври.
XS
SM
MD
LG