Достапни линкови

Голема излезност на првите избори во Тунис


Околу 90 проценти од регистрираните гласачи вчера излегле да гласаат на првите слободни парламентарни избори во Тунис по соборувањето на режимот на претседателот Бен Али. Според првичните резултати исламистичката партија Енахда е во водство. Официјалните резултати се очекува да бидат утре соопштени. На изборите учествуваат десетици партии кои треба по изборите да го создадат првото собрание и новиот Устав на Тунис.
XS
SM
MD
LG