Достапни линкови

Тадиќ побара слободно движење на КФОР на северно Косово


Serbia - Boris Tadic, Serbian President at the Belgrade's first security forum;
Српскиот Претседател Борис Тадиќ се сретна со србите од северот на Косово и од нив побара да овозможат слободно движење на трупите на НАТО.
Преставниците на србите, кои ги блокираат граничните премини меѓу Косово и Србија изјавија дека ќе го разгледаат неговото барање.
Инаку, како што се јавува, ноќта на барикади на северот на Косово помина мирно.
Властите во Приштина сакаат да ја превземат контролата на граничните премини со Србија што е спречувано од мнозинството срби кои живеат на северот на Косово.
XS
SM
MD
LG