Достапни линкови

Во Турција во земјотресот загинаа над 200 лица


Во силниот земјотрес што во неделата ја погоди турската источна провинција Ван загинаа над 200 луѓе додека околу 1090 се повредени,сооштија денеска турксите власти.
Во земјотресот со сила од 7,5 степени, според Рихтеровата скала, околу 30 згради се урнати.
Оштетен е и аеродромот во Ван.Потресот се почувствувал и во Иран.
XS
SM
MD
LG