Достапни линкови

Кандидатот на премиерот Борисов води на изборите во Бугарија


Кандидатот на партијата на бугарскиот премиер Борко Борисов, Росен Плевнелиев води во првиот круг од претседателските избори пред социјалистите на Ивајло Калфин.
Тој освоил околу 40 отсто од гласовите. Ова го покажуваат првите проценки на агенцијата за испитување на јавното мислење од вчерашните избори.
Ако ниту еден кандидат не добие апсолутно мнозинство во првиот круг, кандидатите со најмногу глсови ќе се натпреварува во вториот круг.
XS
SM
MD
LG