Достапни линкови

Над 70 отсто излезност на изборите во Тунис


Излезноста на гласачите во Тунис изнесува над 70 проценти, на два часа пред затварањето на гласачките места. Шефот на избораната комсија соопшти дека во некои делови од државата одзивот на гласачите бил и над 80 отсто. На првите парламентрани избори во земјата право на глас имаат на 7 милиони жители. За 217 те места во парламентот се кандидирани над 150 партиски листи и независни кандидати кои главно повикуваат на слобода, демократија и социјална правда.
XS
SM
MD
LG