Достапни линкови

По ректорите и синдикатите и спортистите му пишаа на Филе


Ракометната, фудбалската и кошаркарската федерација поединечно испратиле писмо до еврокомесарот за проширување Штефан Филе за неупотребата на придавката „македонски “ во Извешатајот на Европската Комисија. Спортските федерации во своите писма потсетуваат на нивните успеси и изразуваат загриженост, навреда и чудење зашто, зашто како што се вели во писмата Европската Комисија го негира македонскиот идентитет. Со слично писмо денеска се јавија и лингливсите од Институтот „Крсте Мисирков“.
Вчера дел од синдикалните организации и ректори испратија писмо до Филе за неупотребата на придавката „македонски“ во извештајот со многу слична содржина на денешниве.
XS
SM
MD
LG