Достапни линкови

Најмалку 50 луѓе повредени во Турција од земјотресот


Силен земјотрес ја погоди источна Турција со епицентар во градот Ван кој се наоѓа на 100 километри од границата со Иран. Американската геолошка служба соопшти дека земјотресот бил со јачина од 7,3 степени по Рихетеровата скала: Турските медиуми јавуваат дека неколку згради и куќи се срушиле а најмалку 50 луѓе се повредени. Земјотресот бил почуствуван и во Иран, Ерменија и Грузија.
XS
SM
MD
LG