Достапни линкови

Поплави во Мјанмар


Најмалку 100 луѓе загинале во изминатава недела поради поплавите што го зафатија Мјанмар по поројните дождови, соопштија локалните власти. До сега биле пронајдени телата на 35 луѓе а како изчезнати се водат 105. Поплавите во последниве неколку дена зафатиле 4 града во државата, околу 2 илјади луѓе се однесени во засолништа , откако невреме им ги уништи домовите. Првичните проценки за материјалната штета изнесуваат 1,7 милиони долари.
XS
SM
MD
LG