Достапни линкови

Парламентарни избори во Тунис


Во Тунис денеска се оддржуваат првите парламентрани избори , откако минатиот режим беше симнат пред девет месеци, како дел од „арапската пролет“. За 217 места во парламентот се кандидирани 1500 партиски листи и независни кандидати кои главно се повикуваат на слобода, демократија и социјална правда . По арапската пролет во Тунис, каде прв беше соборен тогашниот претседател Бен Али, по домино ефект следуваа слични бунтови од Египет до Бахреин.,
XS
SM
MD
LG