Достапни линкови

Се зголемува бројот на загинати курски бунтовници


Најмалку 30 курдски бунтовници се убиени денеска при турските воени операции по нападот на Курдите врз турските војници минататa недела, јавуваат турските медиуми. Според нивните извештаи воените опреации се извршуваат во провинцијата Хакани во југоисточниот и северниот дел на Ирак каде што се наоѓаат базите на Курската Работничка Партија. Околу 50 бунтовници загинале при турските напади во изминативе неколку дена, откако Курдите го извршија најсмртоносниот напад до сега.
XS
SM
MD
LG