Достапни линкови

Кенија постигнала напредок во Сомалија


Кенија соопшти дека нејзинита трупо напреднале во битката со сомалиските милитанти од групата Ал Шабаб кои се во бегство откако повеќе војници се распоредени во јужниот дел на Сомалија за да се обезбеди границата. Но во главниот град Могадишу припадниците на Ал Каеда го зголемија отпорот против африканските миротворци и владини трупи кои во август годинава успеаа да избркаат голем дел од нив од градот. Кениските трупи пред една недела навлегоа во Сомалија за да се справат со бунтовниците кои соопштија дека киднапирале неколкумина странски државјани.
XS
SM
MD
LG