Достапни линкови

Утре во Тунис први парламентарни избори


Во Тунис утре ќе се одржат првите демократски парламентарни избори. Тунижаните имаат можност да избираат пратеници, откако во јануари, во таа земја беше соборен претседателот Бен Али, што беше всушност почеток на “арапската пролет” и инспирација за револуциите во повеќе држави во регионот. За 217-места во парламентот на Тунис, се кандидирани 1.500 партиски листи и независни кандидати, кои главно повикуваат на слобода, демократија и социјална правда.
XS
SM
MD
LG