Достапни линкови

Грчкиот долг и натаму главоболка за европските банки


Шведскиот министер за финансии, Андерс Борг оцени дека европските банки треба да прифатат многу поголеми загуби од грчкиот долг. Борг ова го изјави во Брисел, каде што продолжува состанокот на министрите за финансии на Европската Унија, посветен на должничката криза во евро-зоната. Вчера, министрите ја одобрија втората транша од помошта за Грција во износ од 8 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG