Достапни линкови

Крај на мисијата на НАТО во Либија


Русија го повика Советот за Безбедност на Обединетите Нации да ја укине зоната за збранети летови над Либија, бидејки веќе е мртов Моамер Гадафи. Претходно, генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен изјави дека во алијансата е постигнат договор за завршување на мисијата во Либија до крајот на овој месец. Расмусен додаде дека е горд што воздушните операции на НАТО ги спречија силите на Гадафи да извршат масакр врз либијскиот народ.
XS
SM
MD
LG