Достапни линкови

Ахмети бара помош од Волебек за името


Претседателот на ДУИ Али Ахмети
Претседателот на ДУИ Али Ахмети на денешената средба со високиот комесар на ОБСЕ за малцински заедници Кнут Волебек, како што е соопштено од ДУИ, побарал помош од него и од другите пријатели од меѓународната заедница за да се реши прашањето за името без натамошни одлагања затоа што само на овој начин Македонија може да се зачлени во НАТО. ,,Вие и другите пријатели во меѓународната заедница, помогнете ни за да станеме дел од НАТО па потоа повикувајте не на одговорност за исполнување на реформите и условите за членство во Европската унија,, изјавил Ахмети.
XS
SM
MD
LG