Достапни линкови

Министерот Попоски во посета на Косово


Министерот за надворешни работи Никола Попоски
Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Попоски денеска на покана на косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај, ќе претстојува во еднодневна официјална посета на Приштина. Министерот Попоски ќе оствари средби и со претседателката на Косово Атифете Јахјага, премиерот Хашим Тачи, со претседателот на Парламентот Јакуп Красниќи, како и со претставници на македонската Горанска заедница. На средбите се очекува да бидат разменети мислења околу можностите за унапредување на севкупните односи меѓу Македонија и Косово.
XS
SM
MD
LG