Достапни линкови

Стратфор: можни судири за власт во Либија


По смртта на Моамер Гадафи, во Либија се можни судири на различни оружени групи околу тоа кој ќе има клучна улога во новата влада. Ова се наведува во анализата на Стратфор во која се додава дека Националниот преоден совет со седиште во Бенгази е признат од меѓународната заедница, но не и од повеќето либијци. ,,Поделбата не е само географска, туку постои и меѓу исламистите и секуристите, како и меѓу берберите и арапите,, оценува Стартфор.
XS
SM
MD
LG