Достапни линкови

Иран негира дека ги крши човековите права


Иранската влада го отфрли извештајот на специјалниот известувач на Обединетите Нации за почитувањето на човековите права во Иран. Известувачот, Ахмед Шахид во извештајот наведува дека во Иран, само во оваа година, биле егзекутирани над 200 луѓе, а во минатата, тајно биле убиени над 300 лица. Шахид наведува и дека иранските власти не му дозволиле да го посети Иран. Официјален Техеран смета дека извештајот е резултат на манипулации на Обединетите Нации.
XS
SM
MD
LG