Достапни линкови

Владата во Романија го одобри американскиот план за антиракетен систем


Разговори меѓу романскиот и американскиот државен врв за антиракетниот систем
Владата во Романија денеска го одобри предлог законот со кој се одобрува изградба на антиракетен пресретнувач како дел од амероканскиот ракетен штит. Романија и САД се договорија во септември да ги инсталираат елементите на противректниот штит на територијата на воената база Давеселу во јужниот дел од Романија. Откако владата денеска го одобри законот, сега на ред е Парламентот.
XS
SM
MD
LG