Достапни линкови

Смртоносни напади на курдските бутовници во Турција


Arhiva
Најмалку 26 турски војници и полицајци денеска загинаа напад на курдски бунтовници врз неколку воените пунктови на југоистокот на земјата на границата со Ирак.
Нападите биле извршени од неколку групи на Курдската работничка партија во Чукурџа и Јуксекова во округит Хакјари.
Станува збор за еден од најсмртоносните напади во изминативе години поради кои турксиот премиер Реџеп Ердоган ја одложи посетата на Казахстан.
Според медиумите, турски војници подржани од воени авиони превзеле акција во регионот и влегле во северен Ирак во потрага по бунтовниците.
XS
SM
MD
LG