Достапни линкови

Холандска компанија ќе бара нафта во БиХ


Холандската компанија Шел ќе истражува на целата територија на Босна и Херцеговина за да провери дали во неа се наоѓаат резерви од нафта кои вредат да се експлоатираат. Ова денеска го изјави министерот за енергетика Ердал Трхуљ.
Владата на БиХ неделава донесе одлука за склучување договор со холандскиот нафтен гигант за истражување на теренот, чија цел ќе биде да ги проверат наодите за резерви од нафата од пред неколку децении.
XS
SM
MD
LG