Достапни линкови

Тачи: Владата со меѓународната заедница работи на проблемот во Северно Косово


Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска изјави дека на северот на Косово ќе функционира владеењето на правото и слободното движење на луѓето и стоките. Тој додаде дека косовските институции работат заедно со меѓународната заедница со која се усогласуваат околу ова прашање. Тачи истакна дека владата во Приштина има тесна соработка со Еулекс, КФОР и САД, и случувањата на северот се заедничка одговорност.
XS
SM
MD
LG