Достапни линкови

Русија ќе ги затоплува односите со Украина


Медведев и Јанукович
Рускиот претседатеч Дмитри Медведев денеска повика на поблиска соработка меѓу Русија и Украина. Медведев ова го изјави само што пристигна во Украина пред средбата со неговиот претседателот Виктор Јанукович Јанукович изјави дека на средбата ќе побара од Русија да ја намали цената за гас за украинскиот пазар. Русија до сега тврдеше дека може да се договорат за пониска цена доколку ја утврдат контролата врз гасоводната мрежа.
XS
SM
MD
LG