Достапни линкови

Почна размената на 1000 палестинци за еден израелски војник


Западен Брег 18.10.2011
Започна размената на стотици палестински затвореници за израелскиот војник Гилад Шалит, кој беше во затвор во Газа од 2006-та година. Според извори на Хамас, израелскиот војник е префрлен во Египет од каде што ќе биде пренесен во Израел. Претходно, денеска стотици палестински затвореници, со автобуси биле префрлени на Западниот Брег и ослободени. Според израелско – палестинскиот договор, Израел денеска ослободи 477 палестински затвореници, а потоа уште 550, а Хамас го предаде заробениот израелски војник.
XS
SM
MD
LG