Достапни линкови

Најмалку 18 загинати при судирите во Јемен


Судирите во Сана
Властите на Јемен соопштија дека најмалку 18 лица се убиени, а 30 повредени во судирите меѓу силите лојални на претседателот Али Абдула Салех и опозицијата во главниот град Сана.
Според извештаите во борбите се стрелало со ракети, гранати и со тешко пешадиско оружје. Салех владее со Јемен 33 години, а последните 8 месеци се соочува со протести на кои се бара негово заминување од власта.
XS
SM
MD
LG