Достапни линкови

Нови судири во Сирија


Активисти за човекови права тврдат дека 5 сириски војници денеска загинале при судири со напаѓачи за кои се претпоствува дека се десертери во провинцијата Хомс. Ти тврдат дека сириските безбедносни сили отвориле оган врз демонстрантите во Хомс при што убиле еден човек а раниле најмалку 8. Претходно генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун ја повика Сирија итно да престане со убиствата на цивили и да прифати да се спроведе меѓународна истрага за прекршување на човекови права.
Според податоците на Обединетите Нации во послениве неколку месеци над 3 илјади луѓе загинале во борбата против режимот.
XS
SM
MD
LG