Достапни линкови

Сомалиските милитанти се закануваат дека ќе влезат во Кенија


Сомалиската милитантска група Ал Шабаб денеска соопшти дека ќе навлезат во Кенија доколку нејзината влада не ги повлече своите трупи од Сомалија. Портпаролот на Ал Шабаб соопшти дека кениските трупи навлегле 100 километри во Сомалија и со авиони бомбардираат и убиваат жители. Кениските и Сомалиските безбедносни сили започнаа операција против милитантите поврзани со Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG