Достапни линкови

Кениските сили влегле во Сомалија


Кениските сили за безбедност подржани од авијација и тенкови влегле на територијата на Сомалија.
Операцијата започна откако неколку граѓани на западни земји беа заробени од милитанти за кои се верува дека се дел од Ал Шахаб групата и дека се однесени во Сомалија.
Се јавува дека се нападнати две бази на Ал Шахаб и дека кениските сили влегле во градот Дхоблеи.
XS
SM
MD
LG