Достапни линкови

Шеикот на Катар во посета на Македонија


Катарскиот емир, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани.
Емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, на покана од претседателот Ѓорге Иванов, од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Ова е прва официјална посета на еден крал од арапскиот свет од независноста на Република Македонија. Својата европска турнеја, Емирот на Катар ја почнува од Македонија, по што следат посетите на Албанија, Полска и Украина.
Од Кабинетот на македонскиот претседател ја оценуваат посетата како силен сигнал за интензивирање на севкупната соработка, посебно на економската.
XS
SM
MD
LG