Достапни линкови

Кампување за окупација на Лондон, Франкфурт и на Амстердам


Демонстрантите против корпорациската алчност во саботата палеа автомобили, каменуваа банки и се судрија со полицијата во Рим.
Стотици демонстранти почнаа да кампуваат во Лондон, Франкфурт и во Амстердам, најавувајќи дека дека ќе останат подолго време, како дел од кампањата против корпорациската алчност и буџетските кратења. Трите кампови во финансиските квартови на секој од градовите се појавија еден ден по протестите што се одржаа во 80 земји, а кои беа инспирирани од движењето „Окупирај го Вол Стрит“ што почна во САД. Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун, ги повика политичарите да ја примат пораката од демонстрантите.
XS
SM
MD
LG