Достапни линкови

Најмалку 175 демонстранти уапсени во Чикаго


Полицијата во Чикаго соопшти дека уапсила 175 демонстранти во градскиот парк каде демонстрантите кампуваат во знак на протест против коорпоративната алчност и социјалната нееднаквост. Во соопштението е наведено дека полицијата неколку пати ги предупредила демонстрантите од движењето „Окупирај го Чикаго “ да го напуштат паркот пред да ги извлечат од таму со сила. Демонстрантите направиле човечки синџир и пружиле отпор. Тие се уапсени поради прекршување на градските правила, забранет е пристап во градскиот парк после 11 часот навечер
XS
SM
MD
LG