Достапни линкови

Меморијална церемонија за Мартин Лутер Кинг во Вашингтон


Илајдници луѓе се собраа денеска во Вашинтон на церемонијата посветена во чест на познатиот американски борец за човекови права Мартин Лутер Кинг. Американскиот претседател Барак Обама и пејачката Арета Френклин ќе оддржат говор на настанот на кој свечено ќе биде прикажан новиот споменик на Мартин Лутер Кинг на меморијалната церемонија. Споменикот е поставен во Националниот центар во Вашингтон покрај спомениците на претседателите Абрахам Линколн. Томас Џеферсон и Франклин Рузвелт. Претходно церемонијата беше закажана на 28 август но пради ураганот Ајрин беше одложена. Се очекуа околу 50 илјади луѓе да присуствуваат на денешната церемонија.
XS
SM
MD
LG