Достапни линкови

Крвави протести во Јемен


Повторно крвави протести во главниот град на Јемен Сана против претседателот Али Абдула Салех. Активисти за човекови права тврдат дека безбедносните сили поставени на снајперски позиции отвориле оган врз толпа од десетици илјади демонстранти при што најмалку 4 лица загинале. Вчера безбедносните сили отвориле оган врз 300 илјади луѓе во Сана при што загинале над 15 луѓе а ранети се околу 300 луѓе. Речиси 1500 луѓе се убиени во судири при антивалдините протести.
XS
SM
MD
LG