Достапни линкови

Дилери на дрога обесени во Иран


Во Иран денеска се обесени двајца дилери на дрога и еден човек осуден за силување. Иранската државна новинска агенција јавува дека бесењето било јавно спроведено. Според податоците во земјата годинава се обесени над 226 луѓе. Меѓународната организација Хјуман Рајтс воч соопшти дека минатата година се егзекутирани 388 луѓе, со што земјата е на второ место на светската листа по спроведени смртни казни.
XS
SM
MD
LG