Достапни линкови

Израелците и Палестинците ќе разменат затвореници


Израел ги објави имињата на стотици Палестинци кои ќе бидат ослободени во замена за заробен израелски војник. Затвореските служби го објавија списокот на својата интернет страница. Договорот го постигнаа израелската влада и Хамас. Станува збор за израелскиот војник Гилад Шалит кој во јуни 2006 –тата година беше заробен од палестинските милитанти и од тогаш беше затворен на територијата што е под контрола на Хамас.
XS
SM
MD
LG