Достапни линкови

Заврши состанокот на Г20


Министрите за финасии на Групата 20 ветија дека ќе се посветат да го обезбедат Меѓународиот монетарен фонд кој ќе има доволно средства за да помогне во стабилизирањето на глобалната економија. Во заедничкото соопштение што го објавиј по дводневниот состанок во Париз е наведено дека ММФ мора да има доволно ресурси за да може да си ги исполни системските одговорности. На самитот на 23 октомври се очекува лидерите од еврозоната да преземат посилни чекори за справување до должничката криза , која би можела да се прошири во светска криза.
XS
SM
MD
LG