Достапни линкови

Авганистанскиот парламент изгласа закон за финаниска поддршка


Авганистанските пратеници денеска го одобри ја предлог- законот на Централната Банка за спас на Кабул Банка. Министертвото за финансии соопшти дека законот предвидува отплата во вредност од 825 милиони долари за време на 8 години а првата рата ќе изнесува 51 милиони долари. Гласањето во парламентот беше тесно, со два гласа разлика. Одобрувањето на овој план е клучен услов за користење на програмата за поддршка на Меѓународниот монетарен фонд, која беше сопрена минатата година поради проблемите во кабулската банка.
XS
SM
MD
LG