Достапни линкови

Тахири се надева на нова рунда преговори


Косовската шефица на преговарачкиот тим со Србија, Едита Тахири изјави дека дијалогот меѓу двете земји ќе продолжи во почетокот на ноември но тоа зависи од меѓународниот притисок врз Белград. Таа смета дека откако ќе завршат разговорите за енергетските прашања, телекомуникација и регионална соработка ќе може да се отворот и нови теми од секторот за транспорт. Тахири изрази надеж дека европскиот посредник во преговорите Роберт Купер ќе успее да ја убеди српската страна да не се разговара за политички прашања.
XS
SM
MD
LG