Достапни линкови

Протестите во Рим излегоа од контрола


архивска фотографија
Протестите во Рим станаа насилни, мала група демостранти кршеа излози на продавници и запалија автомобили. Италијанските демонстранти се придружија на глобалните протести против коорпоративната алчност и мерките за штедење. Полицијата очекува да се појават околу 100 илјади демонстранти на улиците во Рим. Протестите следуваат на ден по гласањето доверба на Владата на Силвио Берлускони. Протести инспирарани од Движењето„Окупирај го Вол Стрит “ денеска ќе се оддржат во 950 градови од 82 држави од Азија, Африка, Европа и Латинска и Северна Америка.
XS
SM
MD
LG