Достапни линкови

Повторно борби во Триполи


Во главниот град на Либија, Триполи, денеска избувнале борби меѓу подржувачи на Муамер Гадафи и силите на новите либијски власти. Според очевидец, кој го цитира Би Би Си, околу 20 приврзаници на Гадафи биле вклучени во борбите. Нема информации за жртви. Силите на Националниот транзиционен совет, во август ја превзедоа контролата врз Триполи, а приврзаниците на Гадафи сеуште држат делови од градовите Сирте и Бани Валид.
XS
SM
MD
LG