Достапни линкови

Атина блокирана поради штрајкот на вработените во јавниот превоз


Целиот јавен транспорт во Атина, вклучувајки ги и таксистите, и денеска не работи поради протестит на вработените против мерките за штедење. Блокирани се и зградите на грчките министерства. Двата најголеми грчки синдикати соопштија дека на 19-ти и 20-ти октомври ќе се одржи генерален штрајк, кој коинцидира со гласањето во парламентот за новите буџетски кратења. Според најновите мерки на владата, главно на удар се платите на вработените во јавниот сектор и пензиите, како и зголемување на даноците во повеќе сектори.
XS
SM
MD
LG