Достапни линкови

Предвремени избори во Словачка во март


Опозициски лидер Роберт Фицо
Словачкиот парламент денеска донесе одлука да се оддржат предвремени парламентарни избори во март, клучен услов за одобрување на предлогот за проширување на овластувањата на европскиот фонд за спас од кризата. Лидерот на опозицијата Роберт Фицо денеска по седницата во Собранието дека неговата партија утре на гласањето ќе го поддржи европскиот план. Словачка е последната земја од 17 те членки во еврозоната која треба да го поддржи планот, кој се смата за клучен за решавање на должничката криза.
XS
SM
MD
LG